Bylinky – Zdraví & Sport.cz https://www.zdraviasport.cz magazín o zdraví a pohybu Sun, 12 Dec 2021 08:02:05 +0000 cs hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.1.5 Přírodní produkty pro vaše klouby https://www.zdraviasport.cz/2021/bylinky/prirodni-produkty-pro-vase-klouby.html Sun, 12 Dec 2021 08:02:03 +0000 https://www.zdraviasport.cz/?p=5737 Už jste slyšeli o MSM? Je to zkratka pro Metylsulfonylmetan. Jde o přirozenou formu organické síry, jež je po vápníku a fosforu třetím nejrozšířenějším minerálem v lidském těle. Má komplexní léčebné vlastnosti prokazatelné v praxi a její objev a využití patří k největším objevům v ortomolekulární medicíně.

Proč tělu dodávat MSM?

Potřebujeme jej pro správné fungování přirozených antioxidačních mechanismů, deaktivuje toxiny a urychlí jejich vyloučení z organismu, zmírňuje symptomy velkého počtu alergií, a to jak potravinových, tak dotykových nebo inhalačních. Dále funguje jako tradiční antihistaminika, jenže bez negativních vedlejších účinků.

Doporučují jej lékaři pro celiaky. Pomáhá přirozené ochraně slizniční membrány ve střevním traktu. Podporuje okysličování organismu, má antiparazitický účinek, antimykotický a antibakteriální účinek, je doporučen při křečích a bolestech svalů, je minerálem krásy pro schopnost zněkolikanásobit tvorbu kolagenu, keratinu a proteinů pro zdravou pokožku, vlasy a nehty. … Kompletní informace o MSM najdete na stránkách nakupzdrave.cz.

Kotvičník nejen pro pány

Vhodný k užívání se zvyšujícím se věkem je určitě kotvičník zemní. Na nakupzdrave.cz najdete 100 % přírodní extrakt kotvičníku, který je důležitý především pro muže, ale i pro ženy po 40. roce života. Při užívání pány dojde ke zvýšení objemu svalové hmoty na úkor tuku, ke snížení vnitřního napětí a obnovení životní vitality a elánu. U žen zase působí zvýšení hladiny hormonu estradiolu, zmírnění negativních klimakterických příznaků, potlačení nespavosti, napětí, depresí, návalů horka, proměn nálad a podrážděnosti, redukci tělesného tuku…

Kotvičník zemní se využívá celý, květ, plod i semena jsou u rostliny nejbohatším zdrojem anabolických steroidů, listy jsou bohaté na vitamin C a kořen na konkrétní směs fytosterolů.

Nakupte si zdraví prospěšné doplňky stravy a ciťte se lépe. Při nákupu nad 1 000 Kč získáte dopravu zdarma, při nákupu 4 produktů dostanete dárek zdarma. Přesvědčte se sami na nakupzdrave.cz.

]]>
Domácí bylinková zahrádka https://www.zdraviasport.cz/2020/bylinky/domaci-bylinkova-zahradka.html Wed, 23 Dec 2020 17:51:58 +0000 https://www.zdraviasport.cz/?p=3793 Bydlíte ve městě, kde máte prostor pro pěstování jen na balkoně nebo okenním parapetu? To vůbec nevadí! Bylinky pohodlně vypěstujete jak v bytě, tak i v rodinném domě, když chcete mít čerstvé bylinky v kuchyni stále při ruce bez odbíhání na zahradu.

Nejčastější chyby při pěstování bylinek v bytě

 Pokoušeli jste se již svoje bylinky vypěstovat, ale nedočkali jste se velkého úspěchu? Možná děláte jednu z vůbec nejčastějších chyb.

Špatná zálivka

Domácí pěstování je trošku odlišné od toho venkovního. Bylinky mají v květináči kolem sebe jen omezené množství zeminy, která při pokojové teplotě rychleji vysychá. Zalévání by tedy mělo být časté, to však neznamená hojné! S takovým přístupem by Vám bylinky akorát uhnily. Zalévejte je tedy často, ale mírně.

Jediné bylinky, kterým občasné sucho nevadí, jsou ty středozemní. K těm patří například tymián, rozmarýn nebo levandule.

Bylinky není třeba přihnojovat, je však vhodné je jednou ročně přesadit. Volit byste měli směs substrátu a rašeliny spolu s kamínky, které budou tvořit jakousi drenážní vrstvu a odvedou přebytečnou vodu od kořínků.

Bez přístupu světla

Bylinky, stejně jako všechny ostatní rostliny, potřebují ke svému životu světlo. To je u nás, hlavně v zimních měsících, trošku problém, proto je umisťujte zásadně na okenní parapet. Pokud si navíc můžete zvolit světovou stranu, kde je parapet umístěný, volte jih nebo západ, aby měly bylinky slunce co nejvíce.

Chcete být stylový a souznět s přírodou? Osejte si dřevěné květináče, budou překypovat zelenými voňavými bylinkami, a ne slabé stonky s nažloutlými lístky.

Změny teplot

Bylinky Vám nejlépe porostou v prostředí o teplotě 15 – 20ºC. Většina z nás je pěstuje v kuchyni, kde okolní teplota během vaření, pečení, ale i žehlení stoupá i o několik stupňů. To by ale nebyl tak velký problém. Horší je pro bylinky kolísání teplot. Průvan nebo rapidní klesání teploty v místnosti dělá bylinkám zle.

Pokud Vám vydrží přes rok, déle než dva roky je neudržujte. Raději je vyhoďte a zasejte nové. Stárnutím slábne i jejich vůně, chuť a obsah živin.

Jaké bylinky si vypěstovat?

Majoránka je koření klasicky využívané v české kuchyni. Jakmile si vypěstujete svou čerstvou (kterou si můžete i nasušit do zásoby), zjistíte, že se sáčkem z obchodu se nedá vůbec srovnávat! Má i významné zdravotní účinky – příznivě působí při nachlazení a napomáhá k vykašlávání hlenů. Při bolestech hlavy si z lístků uvařte čaj a při bolestech zubů žvýkejte čerstvé lístky.

Bazalka je bylinka, která do Evropy přišla asi v 16. století z Indie. Do pokrmů se přidává až nakonec natrhaná na kousky, aby nezanikla její chuť a vůně. Typická je pro jídla zeleninová, těstovinová nebo s houbami. Ze zdravotního hlediska podporuje trávení, působí proti nadýmání, má protizánětlivé a desinfekční účinky, pomáhá proti stresu a nespavosti.

Koriandr je bylinka typická pro asijskou kuchyni. Používá se k dochucení zvěřiny, telecího i jiného masa, ryb, luštěnin, ale i polévek. Semena koriandru jsou velmi aromatická, nasládlá a po podrcení se přidávají do omáček, ale i sladkých jídel (typické je jejich přidávání do sušenek).

Řeřicha je velice nenáročná bylinka, která rychle klíčí a roste. Typické je její vyklíčení na vlhké vatě a použití zejména na začátku jara, kdy je napumpovaná vitamíny a živinami. Konzumuje se převážně za syrova, tzn. na pečivo, do pomazánek a salátů. Má mírně pikantní chuť.

Meduňka je hlavně bylinou léčivou – povzbuzuje i uklidňuje duševní stav, pomáhá při migréně a hojení ran, a listy se používají jako obklad při poštípání hmyzem. Krásně voní po citrusech a je vhodná do nápojů, ledového čaje, ale i dezertů nebo zmrzliny.

Tymián, jinými slovy mateřídouška, je bylinka, která je velmi aromatická a hodí se především k ochucení masa, ryb, kořenové zeleniny, ale i slaných koláčů, pizzy nebo těstovin. Podporuje trávení, má příznivý vliv na léčbu kašle a zahlenění.

Pažitka a petrželka jsou naše nejtypičtější bylinky, přičemž petržel hladkolistá je mnohem aromatičtější než kudrnka. Obě bylinky používejte hlavně v syrovém stavu, tepelným zpracováním se ničí železo a jiné cenné látky v nich obsažené. Do polévek a jiných teplých pokrmů je přidávejte nasekané až nakonec. Praktické je i jejich zamrazení – nasekejte je, uzavřete do malých pytlíčků (množství na jednu porci) a použijte dle potřeby.

Kopr je velmi oblíbený do omáček a polévek, dále pak při zavařování zeleniny. Je vhodný k zamrazení, sušení se ale vyvarujte, ztratí barvu a drolí se. Semena kopru jsou významným zdrojem železa.

]]>
Co má společného guarana a kotvičník? Více než si myslíte https://www.zdraviasport.cz/2020/doplnky-stravy/co-ma-spolecneho-guarana-a-kotvicnik-vice-nez-si-myslite.html Wed, 26 Aug 2020 09:57:08 +0000 https://www.zdraviasport.cz/?p=5154 Obě tyto rostliny jsou známé jako velmi silné stimulanty povzbuzující libido a chuť na sex. S tím je spojená také podpora plodnosti a zmírnění některých negativních příznaků mužského i ženského přechodu, například změny hladiny hormonů, poruchy erekce, úbytek svalové hmoty a další. Obě rostliny patří fenoménům několika posledních roků, kdy je objevila moderní civilizace a vytvořila si z nich zdroje energie pro svůj hektický život.

Pomoc v boji s přebytečnými kilogramy

Guarana i kotvičník mají tu výjimečnou vlastnost, že zrychlují metabolismus. Díky tomu si můžete vybrat které z těchto dvou bylin dáte přednost, aby podpořila vaše snahy o hubnutí. Z hlediska stimulace se jejich účinky nepatrně liší. Kotvičník stimuluje spíše tělesnou stránku člověka, guarana naproti tomu zase tu psychickou. Proto se kotvičník hodí spíše pro sportovce a fyzicky pracující osoby, guarana zase pomůže se zlepšením soustředění a rozjasněním mysli. Obě rostliny však dokážou stimulovat organismus a dobít jej energií a tento efekt také udržet po dlouhou dobu.

Obě rostliny kvetou žlutými květy

V tom však fyzická podobnost končí. Zatímco kotvičník je drobná rostlina spíše keřovitého vzrůstu, s níž se můžeme setkat i v našich končinách, guarana je naproti tomu liána. Z kotvičníku se konzumuje a drtí na prášek celá jeho nať, z guarany se prášek vytváří ze semen, která jsou ukryta v červených tobolkách. Kotvičník svůj původ odvozuje z Asie, konkrétně z Číny a Japonska, Paulinie nápojná neboli guarana pochází z Jižní Ameriky.

Kotvičník i guarana zatočí s depresí a úzkostí

Máte obavy z dalšího podzimu, ve kterém vás opět bude sužovat splín a špatná nálada? Vyberte si, zda budete letos užívat kotvičník nebo guaranu. Obě tyto rostliny totiž se špatnou náladou zamávají tak rychle, že vám ani nestačí zkazit podzimní měsíce. Jejich účinky můžete podpořit dalšími bylinkami, jako například levandulí, mátou, bazalkou či třezalkou a léčebnou kůru proti depresi uzavřít vždy fungující čokoládou, která mimochodem obsahuje podobné složení aktivních látek jako guarana, především theobromin. Tato látka v guaraně vedle kofeinu způsobuje duševní vzpruhu a zlepšení nálady. Nevěříte? Vyzkoušejte ji na vlastní kůži a letos nedejte depresi šanci.

]]>
ROOIBOS ­ africká exotika mezi čaji https://www.zdraviasport.cz/2017/bylinky/rooibos-%c2%ad-africka-exotika-caji.html Wed, 04 Oct 2017 16:54:46 +0000 https://www.zdraviasport.cz/?p=4293 Na název této tajuplné rostliny jste určitě už narazili v obchodech nebo čajovnách v podobě sáčků nebo krabiček vonících africkým kontinentem. Co se vlastně skrývá pod tajuplným slovem rooibos?

V českých luzích a hájích ho nenajdete

Pro rooibos existuje i český název: čajovec kapský. Je to nenápadné, křehce vypadající křoví, které kvete malými žlutými kvítky. Pěstují ho jen na jediném místě na světě, v provincii Cederberg Jihoafrické republiky, skoro až na úplném spodním kraji afrického kontinentu.

Exotický bratránek čaje

I když se u nás možná tváří tak trochu jako novinka, objevil ho už začátkem 20. století Rus Benjamin Ginsberg. Jakmile bylo ve třicátých letech prozkoumáno jeho prospěšné složení, začali ho farmáři postupem času pěstovat na mnoha plantážích v oblasti. Pít ho pak začala většina Afriky a jeho obliba se šíří do celého světa.

Barevné druhy nápoje z rooibosu

Narazit můžeme na dva typy podobně jako u čaje: zelený a červený. Záleží na tom, jestli rostlina prošla drcením a fermentací (správně se vlastně jedná o oxidaci, působení kyslíku). Pokud ano, získáváme rooibos červený s intenzivnější nasládlou chutí. V opačném případě vznikne rooibos zelený, který chutná více po bylinkách.

Proč má cenu ho vyzkoušet?

Obsahuje hodně vitamínů a minerálů, hodí se tedy pro všechny se zvýšenou pohybovou aktivitou. Pokud si třeba v chladném počasí nechcete po cvičení dát studený ionťák, ale něco na zahřátí, zkuste rooibos. Také je v něm železo, což ocení ženy těhotné nebo se zvýšenou krvácivostí při menstruaci. Navíc neobsahuje kofein, takže si ho klidně můžete dát i večer.

Jak připravit rooibos?

Na přípravě nápoje není nic výrazně složitého, na jeden hrníček (cca 1,5 dl) přidáte jednu čajovou lžičku, zalijete horkou vodou a přibližně po 5 minutách scedíte. Pokud chcete celou konvici, počítejte s dávkováním přibližně 10 gramů na litr.

Malý tip na závěr – v afrických zemích nepijí rooibos čirý, ale s cukrem a mlékem. Dobrou chuť!

]]>
Bylinné čaje na zklidnění i povzbuzení https://www.zdraviasport.cz/2017/bylinky/bylinne-caje-zklidneni-i-povzbuzeni.html Fri, 27 Jan 2017 03:21:19 +0000 https://www.zdraviasport.cz/?p=4044 Pěstujete bylinky a nevíte, co s nimi na zimu? Pokud máte strach, že na zahrádce přejdou mrazem a už nevyraší, není nic jednoduššího než je na podzim ostříhat, usušit a v zimě si z nich připravit čaj, který nejen zahřeje, ale potěší i vaši mysl.

Domácí bylinné směsi

Některé rostliny mají mnoho léčivých a zklidňujících účinků. Nemusí vždy růst na zahrádce, často je najdeme i ve volné přírodě – u příkopů, ale i v korunách rozkvetlých stromů. Skvělé je na nich to, že jsou to dary přírody, takže v nich není žádná chemie. Když navíc víte, čím vám která rostlinka může prospět, sami si můžete namíchat bylinnou směs tak, aby vám vyhovovala.

Čaje zklidňující tělo i mysl

Pokud jste ve stresu a potřebujete zklidnit mysl, ale i když nemůžete spát, vyzkoušet můžete směsici bylinek, která vás uvede do klidového režimu, připraví vás na spánek a pohladí nervy. Směs si můžete namíchat z vlastních bylinek, ale lze ji také koupit již hotovou, nebo si můžete pořídit jednotlivé bylinky a podle vlastního poměru si vytvořit směs, která vám bude vyhovovat.

Na zklidnění mysli nejlépe působí meduňka, která je známá svými tlumicími účinky – dokáže uklidnit jak mysl, tak i tělo; účinně působí proti žaludečním a střevním obtížím a brání nechtěnému nadýmání. Další bylinkou, která uvede tělo do klidu, je kořen kozlíku lékařského. Kozlík působí relaxačně a dokáže uklidnit podrážděné nervy. Kdo má rád čaj, co má „říz“, může do něj přidat lístky máty, jež blahodárně působí na imunitní systém, což je vhodné hlavně v období chřipek a různých onemocnění. Máta má také relaxační účinky. Zklidňující účinky může mít také lipový květ, který působí spíše na tělo. Pomáhá při žaludečních obtížích, křečích v zažívacím traktu i při onemocnění dýchacích cest. V neposlední řadě se můžeme zmínit i o mateřídoušce, která pomáhá proti bolestem hlavy, navozuje klid mysli a připraví vás na klidný spánek.

Povzbuzující čaje

Jste-li unavení a potřebujete povzbudit tělo i mysl, zkuste vyměnit kávu za bylinný nápoj. Kofein je kromě kávy obsažen také v černém a zeleném čaji. Bílý čaj navíc zlepšuje imunitní systém, podílí se na správné funkci srdce a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu.

Bylinkou, která pozitivně ovlivňuje psychickou výkonnost a krevní tlak, je dobromysl, jinak známá jako oregano. Květ levandule nebo bazalka také pomáhají zlepšit koncentraci, působí proti bolestem hlavy a nervozitě. Antidepresivně účinkuje také jasmín nebo šalvěj lékařská. Díky těmto bylinkám zklidníte svou mysl, zmíníte stres a budete schopni se soustředit na každodenní práci.

Bylinky tedy působí nejen na mysl, ale i na tělo. Některé vás uklidní po náročném dni v práci a při večerním odpočinku vás navíc krásně zahřejí, jiné vás nabudí a připraví na nový den.

]]>
Zdraví prospěšný len https://www.zdraviasport.cz/2016/bylinky/zdravi-prospesny-len.html Sun, 02 Oct 2016 17:14:53 +0000 https://www.zdraviasport.cz/?p=3837 Len setý známe jako všestrannou rostlinu s květy modrofialové barvy. Lněná vlákna ze stonků lnu jsou hojně využívaná v řadě průmyslových odvětví. Nejčastěji k výrobě látek. Ty mají skvělou vlastnost trvanlivosti a veliké odolnosti, navíc jsou ještě vysoce savé. Skvěle se tak hodí k výrobě ručníků, ložního prádla anebo oblečení.

Zdraví prospěšná jsou pak zejména lněná semínka. Jejich spektrum účinků je hodně široké.

Lněný olej

Semínka lnu považujeme za jedny z vůbec nejbohatších zdrojů nenasycených mastných kyselin (omega-3 a omega-6), které jsou důležité pro udržení zdravého srdce a nervové soustavy.  Pokud nechceme jíst přímo semínka, skvěle jako zdroj těchto zdravých mastných kyselin poslouží lněný olej. Ten je navíc oproti klasickým olejům bohatý na vitamíny a lignany, což jsou speciální látky pomáhající v boji s rakovinou, bakteriemi nebo viry. Olej má lehce oříškovou chuť a uplatnění nachází prakticky výhradně ve studené kuchyni, vynikající je například do salátů.

Čaj

Lněná semínka můžeme využít i k jako výchozí surovinu k přípravě čaje. Dvě až tři lžíce lněných semen zalijeme asi 100 ml studené vody a necháme asi hodinu nabobtnat. Při tom dochází k uvolnění slizových látek, které mají léčebné účinky. Poté čaj slijeme a můžeme popíjet.

Vhodný je při bolesti v krku, kašli nebo zánětech v dutině ústní. Pomáhá také při pálení žáhy nebo při podráždění žaludku. Čaj můžeme použít i ve formě zevních obkladů, příklad při podráždění kůže, zánětů na kůži nebo i bércových vředů.

Kaše

Kaše z lněných semínek má rovněž prospěšné účinky, zejména ve formě obkladů. Vyrobíme ji vařením semen (asi 1a1/2 šálku) v asi dvou šálcích vody do zhoustnutí. Kaši je třeba při přípravě míchat. Po uvaření ji vkládáme do látkových obkladů a přikládáme na postižená místa.

Vynikající jsou tyto obklady při kašli, bolestech v krku, neustupující rýmě, ucpaném nose, zánětech vedlejších nosních dutin. Horké obklady totiž prokrvují postižené oblasti a tlumí bolest. Kojící maminky pak uvítají jejich léčebný účinek při bolesti v prsech spojených s nahromaděním mateřského mléka.

Semínka na průjem i zácpu

Lněná semínka skvěle působí jak při zácpě, tak při průjmu.

Při zácpě se doporučuje sníst 1-2 polévkových lžic a zapít dostatečným množstvím vody. Hlavně řádné zapití je skutečně důležité, jinak bude účinek opačný. Ve střevech dojde k tomu, že semínka nabobtnají a podpoří střevní činnost.

V případě průjmu zase platí pojídaní 1-2 lžic semen, ale se zapitím co nejmenším. Ve střevech pak semínka tekutinu naopak nasáknout, ještě spolu s patogeny a nežádoucími toxiny.

]]>
Očistěte svá játra po prodělané nemoci. Pomůže vám ostropestřec https://www.zdraviasport.cz/2016/bylinky/3800.html Sat, 10 Sep 2016 09:34:56 +0000 https://www.zdraviasport.cz/?p=3800 Spousta dětí i dospělých ročně prodělá onemocnění, které má neblahý vliv na játra. Jde o mononukleózu, po níž jsou játra skutečně zanešená a oslabená. Je dobrá jim pomoci vrátit se do stavu, aby byly fit a svou činnost plnily tak, jak mají. K tomu nám pomůžou kvalitní doplňky stravy a bylinky.

Kouzelná síla ostropestřce

Je prokázáno, že ostropestřec velmi dobře pomáhá při regeneraci jater. Není pravdou, že mají játra zasažena jen lidé, kteří nedbají o své zdraví, požívají velké množství alkoholu atd., postiženi mohou být všichni, kdo prodělali závažná onemocnění, užívali silné léky nebo prodělali např. mononukleózu.

Jestliže hledáte pro sebe nebo svoje dítě přírodní lék, který dá vaše játra rychle do pořádku, sáhněte po ostropestřci. K dostání je ve více podobách a jeho účinky jsou skutečně velmi dobré.

Jak se dá ostropestřec užívat

V lékárně si můžete zakoupit olej z ostropestřce, čaj z této byliny i tabletky, obsahující ostropestřce i další účinné látky pro očistu a regeneraci jater. Největších účinků dosáhnete s užíváním oleje. Ten se užívá 2x denně vždy po jedné čajové lžičce. Přidat si jej můžete do salátu, na chléb nebo polit si jím jakýkoli hotový pokrm, pokud jej nechcete užívat samotný.

Rozhodnete-li se pro tabletky, ty se užívají 1x denně 1 tableta. Chuť je poměrně příjemná a tablety se snadno polykají.

Celou kúru můžete doplnit i čajem z ostropestřce. Mnoho lidí uvádí, že již po 3 měsících užívání ostropestřcce jim bylo při kontrole lékařem zjištěno, že stav jejich jater je mnohem lepší.

Bydlíte-li ve městě, ve speciálních prodejnách zdravé výživy nebo v lékárně můžete ostropestřec koupit i v sypané podobě na čaj.

Zregenerujte svá játra a dopřejte jim rychlý a zdravý detox s přispěním ostropestřce. Budete mile překvapeni, jak dobře funguje a váš lékař jej bude doporučovat dalším pacientům, kteří k němu s onemocněním či oslabením a zanesením jater přijdou.

]]>
Poznejte sílu matcha tea! https://www.zdraviasport.cz/2016/bylinky/poznejte-silu-matcha-tea.html Mon, 29 Aug 2016 17:51:14 +0000 https://www.zdraviasport.cz/?p=3787 Matcha tea je mletý japonský čaj, kdy se speciální zelený čaj rozemele na jemný prášek. Ve 3. století n. l. byl používaný jako elixír k léčbě otoků a horečky, nebo jako léčivé tonikum.

Jak se matcha tea pěstuje a zpracovává?

Čím je tak zázračný? Především svým složením. Pěstuje se na zastiňovaných plantážích, což vede ke zvýšené produkci chlorofylu v listech. Pečlivě vybrané čajové lístky se potom nasbírají, spaří, usuší a nařežou, aby se z nich odstranily žilky a stonky.

Usušené a nařezané lístky se poté zmrazí a uchovávají se tak ve stabilní kvalitě. Takto zpracovaný čaj se nazývá tencha. Čajové listy se melou na žulových mlecích kamenech na jemný prášek.

Při přípravě běžného zeleného čaje se listy po vyluhování vyhazují. Rozemletá matcha se však ve formě prášku konzumuje celá, tudíž se do těla dostanou veškeré vitamíny, minerály, vláknina, ale především antioxidanty a cenné přírodní aminokyseliny.

Co nám nabízí?

Čaj matcha je nejen zdravý a výživný, co se obsahu živin týče, je také výborným prostředkem pro spalování tuků a pročistění organismu! Snižuje hodnotu cholesterolu i cukru v krvi, zpomaluje vstřebávání tuků a spaluje je až čtyřikrát rychleji než v běžném stavu.

Zvýšený obsah chlorofylu výrazně detoxikuje organismus od těžkých kovů a chemických sloučenin. Mimo to zklidňuje mysl, zlepšuje náladu i paměť a zvyšuje koncentraci.

Jak matcha tea připravovat?

Příprava čaje je naprosto jednoduchá. Porci matcha čaje, což odpovídá dvěma gramům, smíchejte se studenou nebo horkou vodou (2 dcl), jejíž teplota by neměla přesáhnout 70ºC a důkladně protřepejte v šejkru nebo plastové lahvi. Dle Vaší chuti můžete přidat med, limetku nebo kvalitní ovocný či bylinný sirup.

Co si z matcha tea dále připravit?

Doma si můžete připravit detoxikační smoothie nebo fresh s ovocem, zmrzlinu, kávu, ale i klasické dezerty v netradičním pojetí. Co takhle vyzkoušet povzbuzující Matchamisu, Matcha cheesecake, muffiny, rolády, matcha americké koblihy, vánoční cukroví nebo velikonočního beránka?

Nevšední matcha recepty

Detoxikační matcha drink

Smíchejte plechovku kokosového mléka, dužinu z jednoho avokáda, hrst rukoly, lžíci medu, 2 gramy matcha čaje, šťávu z limety a led, vše rozmixujte v mixéru a podávejte ve vysokých sklenicích.

Matcha zmrzlina

Dvě polévkové lžíce matcha čaje smíchejte se lžičkou cukru. Tři vejce vyšlehejte s 80 gramy cukru krupice do pěny a přidejte matcha prášek s cukrem, kůru z půlky pomeranče, pár kapek pomerančové šťávy, špetku skořice a ještě jednou prošlehejte. Čtvrt litru smetany vyšlehejte dotuha a smíchejte s připravenou směsí.

Zmrzlinu nalijte do misky a dejte do mrazáku na minimálně pět hodin. Je vhodné zmrzlinu během tuhnutí několikrát prošlehat, aby se rozrušily ledové krystaly a zmrzlina byla hladká a sametová.

Matcha Oreo

Kdo by neznal sušenky Oreo! Zkuste si je nyní připravit s náplní, kterou v obchodě určitě neseženete. Dva šálky hladké mouky smíchejte se šálkem kakaa a necelou lžičkou soli. Jeden a čtvrt šálku másla vyšlehejte se třemi čtvrtinami šálku hnědého cukru, lžičkou vanilkové a mandlové esence.

Do směsi přidejte suchou část a vše důkladně zpracujte v hladké těsto. Těsto rozválejte a vykrajujte kolečka s průměrem 5 centimetrů. Pokud se Vám těsto bude lepit, dejte ho na chvíli vyhladit, aby ztuhlo.

Připravená kolečka skládejte na plech vyložený pečícím papírem a pečte asi 20 minut při teplotě 160ºC. Na krém smíchejte tři čtvrtiny šálku másla, jeden a tři čtvrtiny šálku moučkového cukru, 6 gramů matcha čaje a lžičku vanilkové esence. Hotovým krémem poté spojujte upečené sušenky.

Co se z matcha tea vyrábí?

Čaj matcha a výrobky z něj koupíte především ve specializovaných prodejnách nebo e-shopech se zdravou výživou, čajem a orientálním zbožím. Kromě klasického čaje v různém balení všech velikostí můžete ochutnat puding, máslové sušenky, med, bílou čokoládu, ovesnou kaši nebo energetickou raw tyčinku s touto příchutí.

Opravdoví milovníci tohoto čajového zázraku jistě uvítají i kosmetiku s matcha výtažky – olejové sérum proti vráskám nebo vyživující bambucké máslo Karité.

]]>
Rybí tuk pro zdravé srdce, heřmánek proti úzkosti. Využijte sílu doplňků výživy pro svůj prospěch https://www.zdraviasport.cz/2016/bylinky/rybi-tuk-pro-zdrave-srdce-hermanek-proti-uzkosti-vyuzijte-silu-doplnku-vyzivy-pro-svuj-prospech.html Wed, 23 Mar 2016 18:04:57 +0000 https://www.zdraviasport.cz/?p=3553 Doplňky výživy, které obsahují cenné minerální látky nebo vitamíny jsou pro naše tělo potřebných palivem, díky kterému může zajišťovat pokročilejší funkce, jako je například výkonný imunitní systém nebo správná syntéza látek pro podávání optimálních sportovních výkonů. Jenže těchto látek existuje nepřeberné množství a je velmi těžké se v nich zorientovat. Naštěstí vám přinášíme tip na informační zdroj, kde se dozvíte celou řadu informací o vlastnostech vitamínů nebo doplňků výživy, které často vidíte kolem sebe.

K čemu je dobrý rybí tuk?

Víte, že byste měli každý týden jíst alespoň dvě porce rybího masa? Jenže málokdo z nás to dokáže skutečně dodržet. V důsledku nízkého příjmu zdravých omega-3 a omega-6 mastných kyselin se objevují problémy se srdcem a cévami. U Eskymáků se onemocnění srdce téměř nevyskytují, protože pravidelně přijímají v dostatečném množství rybí tuk. A jaké má další výhody a proč se zamyslet nad tím, jestli ho naše tělu skutečně potřebuje nebo ne, se dozvíte na stránce Beltina.cz.

Heřmánek se hodí téměř na jakýkoliv problém

Oblíbená bylina nejen našich babiček, ale také moderních doplňků výživy pomáhá řešit problémy s úzkostí nebo nespavostí. Má antibakteriální účinky a používá se při potížích s ekzémy nebo vyrážkami. Spolu s jeho zklidňujícími vlastnosti se hodí pro vnější použití při problémech s akné. Při vnitřním podání zase řeší menstruační bolesti a pomáhá s trávením. Heřmánek a odvar z něj má skutečně výjimečné vlastnosti, které je dobré vyzkoušet. Uvidíte, že často není potřeba sahat po drahých komerčně vyrobených léčivech, ale postačí čistá síla z přírody.

Další informace o léčivých rostlinách a vitamínech

Protože informací o tom, co nám může pomoci a zlepšit náš život, není nikdy dost, je tu stránka, kde se dozvíte všechno podstatné. Beltina.cz nabízí přehledný výčet všech známých bylin – hloh, kozlík lékařský, informace týkající se kilkve a jiných bylinek, také o přínosu vitamínů, minerálů a doplňků výživy. V databázi nemocí se můžete dočíst, jakou léčbu je vhodné zvolit a co vám pomůže se rychleji zotavit.

]]>
Bylinky proti trávicím potížím https://www.zdraviasport.cz/2016/bylinky/bylinky-proti-travicim-potizim.html Thu, 11 Feb 2016 11:38:50 +0000 https://www.zdraviasport.cz/?p=3466 Bylinky jsou používány nejen v kuchyni jako dochucovací ingredience při vaření a pečení, ale také v oblasti přírodní medicíny, pokud nechceme užívat léčiva z lékárny. Tvrdí se, že přírodní cesta léčby bývá pomalejší, ale zato mnohem účinnější a také nezatěžuje náš organismus na rozdíl od chemicky připravených léků. Po bylinkách sáhneme v případě problémů s pletí, psychických výkyvů (způsobených například stresem) nebo právě v případě trávicích potíží. Ty se projevují jako nechutenství, zácpa, průjem či nadýmání. V takovýchto případech je možno pít bylinkové odvary z jedné byliny či směsi bylinek pro posílení léčivého účinku.

Máta peprná

Máta díky svým obsaženým látkám působí velmi příznivě na naše trávicí ústrojí. Pomáhá odstranit nepříjemné křeče a působí proti nadýmání. Mátový čaj je také podáván lidem trpícím nechutenstvím, protože vyvolává pocit hladu.

Meduňka lékařská

Meduňka je bylinka, která pomáhá nejen při trávicích potížích, ale má zároveň uklidňující účinky. Uvolňuje žaludeční křeče, pomáhá při výskytu žaludečních neuróz, které mohou přejít v nadýmání či nechutenství.

Majoránka zahradní

Obsahuje látky, jež podporují trávení v případě strávení těžkých jídel, stimulují tvorbu žaludečních šťáv a působí proti nechutenství. Tlumí křeče a snižuje nadýmání.

Heřmánek pravý

Čaj nebo nálev z heřmánku se hojně užívá při problémech s nadýmáním, střevních a průjmových onemocněních, kolikách, uvolňuje žaludeční křeče. Dále pomáhá urychlit hojení žaludečních vředů.

Kopr vonný

Podporuje tvorbu žaludečních šťáv, působí proti nadýmání a plynatosti, uklidňuje podrážděný žaludek a tlumí žaludeční křeče.

Tymián obecný

Působí proti zánětům zažívacího traktu, při nadýmání a průjmech. Je velmi účinný při léčbě střevních parazitů. Je však doporučováno jej užívat s mírou a krátkodobě, jelikož jeho nadměrné užívání by mohlo vyvolat onemocnění zvané tyreotoxikóza.

Řebříček obecný

Využívá se jako lék proti nechutenství, stimuluje tvorbu žaludečních šťáv, čímž zlepšuje trávení a také pomáhá při léčení žaludečních a dvanácterníkových vředů. Odstraňuje pálení žáhy.

Bazalka pravá

Má protizánětlivé účinky při léčbě žaludečních nemocí, tlumí bolesti způsobené nadýmáním. Podporuje chuť k jídlu a pomáhá při žaludečních potížích vyvolaných užíváním synteticky vyrobených léků.

Pelyněk pravý

Využívá se při nechutenství, potížích s trávením, zvracení, podporuje tvorbu žaludečních šťáv, působí proti plynatosti a při žaludečních křečích. Je doporučeno se vyvarovat užívání větších dávek, jelikož jsou jeho účinky velmi silné. Také není vhodný pro těhotné ženy.

Šalvěj

Působí proti nadýmání a plynatosti, pomáhá léčit nechutenství a příznivě povzbuzuje chuť k jídlu. Pomáhá také při léčbě střevních poruch a onemocnění, jako například průjmů.

]]>