Nemoci – Zdraví & Sport.cz https://www.zdraviasport.cz magazín o zdraví a pohybu Tue, 13 Jun 2023 07:37:51 +0000 cs hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.1.5 Zánět v uchu https://www.zdraviasport.cz/2023/nemoci/zanet-v-uchu.html Tue, 10 Jan 2023 16:49:00 +0000 https://www.zdraviasport.cz/?p=1724 Z nosu vám teče, plníte kapesníky koš, pomáháte si spreji do nosu v naději, že přece léčená rýma trvá týden, neléčená sedm dnů, tak to musíte vydržet. Jenomže namísto úlevy cítíte, že vás stále bolí hlava, tlačí a pak bolí v uchu. Znamená to, že z nemocného nosu se vám choroba posunula do Eustachovy trubice a jedná se o zánět ucha.

Autor obrázku: rumpleteaser

U malého dítěte, které ještě nedokáže říci, co ho bolí, rozpoznáte bolavé ouško podle toho, že se po usnutí večer probudí, pláče a pěstičkou si sahá po straně hlavičky s postiženým uchem.

V dřívějších dobách se s nemocným uchem snad ani k lékaři nechodilo. Neznamená to, že bychom měli nechat dítě nebo i sebe trápit, zkusit léčbu doma však můžeme, alespoň než se k lékaři dostaneme.

Velmi dobře pomáhá přiložení teplého ručníku či látkové pleny na ucho, připevněného šátkem. Jsou dnes k dostání nahřívací polštářky vyplněné drobnými semínky, které se po dobu jedné minuty nahřívají v mikrovlnné troubě a vydrží na těle hřát i hodinu.

Kapání teplého oleje nepůsobí léčivě, ale stěny sliznice ve zvukovodu promastí a jejich dotýkání se nepůsobí tak bolestivě.

Pokud máte zahrádku či skalku, opatřete si netřesk. Jsou to ty takzvané skalní růže, zelené s tlustými dužinatými listy, přitisknuté k zemi. Pokud nemáte zahradu, ani to nevadí, i zakoupené a pěstované v květináči postačí. Lístky netřesku rozdrtíme, vymačkáme šťávu a kapátkem kápneme do ucha. Skutečně pomáhá. Odtud zřejmě název – netřesk.

Někdy se stane, že ráno najdete na polštářku pod ouškem dítěte vytečený hnis, to když zánět praskne. Přestože se potom uleví, měli byste se poradit s lékařem, zda třeba léčení, aby se zánět lehce nevracel.

Výborné zkušenosti jsou známy i léčbou homeopatiky.

V době, kdy dítě mělo neustále zánět středního ucha a bylo mu doporučováno odstranění nosní mandle, na radu jiné doktorky, která odstranění nosní mandle rozhodně považovala až za krajní možnost, byla nasazena homeopatika, která měla za cíl posílit imunitu dítěte a další zánět už vůbec nenastal.

Samozřejmě, každý případ je nutné posuzovat samostatně.

]]>
Cukrovka https://www.zdraviasport.cz/2021/nemoci/cukrovka.html Sun, 31 Oct 2021 20:33:00 +0000 https://www.zdraviasport.cz/?p=113

Cukrovka

Řekne-li se pojem cukrovka, pak si pod ním představíme nadměrný výskyt cukrů v krvi. Velmi jednoduše řečeno, jedná se o poruchu metabolismu cukrů, odborněji sacharidů. O cukrovce můžeme říci, že se může objevit v jakémkoliv věku bez ohledu na pohlaví. Onemocnění může zjistit lékař pečlivým rozborem krve a to klidně při pouhé preventivní prohlídce. Cukrovku lékaři rozdělují na dva typy.

Cukrovka prvního typu vzniká nejčastěji v dětství nebo v mládí. Tento typ vzniká z důvodu toho, že tělo neprodukuje dostatečné množství inzulinu. Odborněji řečeno, vlastní imunitní systém ničí buňky slinivky břišní, které právě pro tělo nezbytný inzulin produkují.

Cukrovka druhého typu se vyskytuje především u dospělých a nejčastěji u obézních jedinců. Vzniká kvůli snížené citlivosti tkání vlastního těla k inzulinu. Nejčastěji se cukrovka 2. typu objevuje kolem 30. roku života. Bohužel se kvůli nevyvážené a nezdravé stravě může v dnešní době vyskytnout i u obézních dětí. Tento typ cukrovky je nejčastěji přenášen z generace na generaci. Můžeme se mu však vyvarovat. Budeme-li dodržovat zdraví životní styl, dbát na dostatek pohybu a jíst zdravě, pak tuto nepříjemnou nemoc potlačíme a nedáme jí důvod, aby se projevila.

Velmi zajímavým případem je projevení se cukrovky během těhotenství. Objevuje se u žen, které nikdy cukrovkou netrpěli, avšak hned po porodu odeznívá. Vědci v tom vidí souvislost takovou, že těhotenské hormony zvyšují nároky na funkci slinivky břišní. Nevyrovná-li se slinivka břišní s takovými nároky, pak dochází ke kolísání cukru v krvi. Narozené děti mývají často větší porodní váhu a jsou často ohroženi novorozeneckou žloutenkou či nízkou hladinou cukru v krvi.

Je proto důležité si uvědomit, že hormon inzulin je nezbytný pro náš život. Právě inzulin vychytává cukr z krve a zajišťuje jeho převod do orgánů a tkání celého těla. Logicky se pak dostaneme k výsledku takovému, že inzulin zajišťuje přísun hlavního energetického zdroje.

]]>
Problémy spojené s dlouhodobým sezením https://www.zdraviasport.cz/2021/nemoci/problemy-spojene-s-dlouhodobym-sezenim.html Wed, 30 Jun 2021 12:52:02 +0000 https://www.zdraviasport.cz/?p=5460

V dnešní době, kdy mnoho lidí pracuje za počítačem, se často vyskytují nemoci způsobené dlouhodobým sezením. Jaké onemocnění to jsou a jak jim předcházet?

Nejčastější nemoci

Problémů, na které má strnulá pozice při práci vliv, je více. My se dnes zaměříme na sedm nejčastějších.

Syndrom karpálního tunelu

Dlouhodobá a strnulá poloha rukou na myši nebo klávesnici může způsobovat tzv. myšitýdu. Při syndromu karpálního tunelu dochází v oblasti zápěstí k útlaku svalů dlaně. Prostor karpálního tunelu je zúžen a utlačuje tak střední nerv. Mezi nejběžnější příznaky syndromu patří brnění v prstech, snížený cit v konečcích prstů, bolesti v prstech a obtížná manipulace s drobnými předměty. Pravděpodobnost onemocnění je třikrát vyšší u žen než u mužů. Dle závažnosti se tento problém řeší konzervativní nebo chirurgickou léčbou. Pro minimalizování rizik vzniku syndromu je doporučováno pravidelně ruce cvičit a protahovat, udržovat ruce v teple a především dodržovat zásady ergonomie pracovního prostoru.

Počítačový loket

Jedná se o totožné onemocnění s tenisovým či golfovým loktem, jen způsobené prací na počítači. Je vyvoláno dlouhodobým přetížením úponů v oblasti paže, což má za následek onemocnění šlach. Projevuje se bolestí při natahování nebo ohýbání ruky, vystřelující až do ramene, předloktí a prstů. Prevencí je pravidelné cvičení, protahování a pozice zápěstí při práci v jedné rovině.

Bolesti a otoky nohou

Dlouhodobé sezení způsobuje nedostatečnou cirkulaci krve, kdy se krev hromadí v dolních končetinách, což vede k jejich otoku. Bolesti nohou bývají způsobeny blokádou v křížové oblasti. Pro předcházení problémů s nohama je důležitý správný posed, cvičení a střídání práce vsedě s prací vestoje.

Cervikokraniální syndrom

Cervikokraniální syndrom se projevuje bolestí hlavy přenesenou z krční páteře, bolestí uší, dásní či tlakem mezi očima. Bolesti jsou vyvolávány špatným pohybem krku, tlakem na spoušťové body na krku, nevhodnou polohou hlavy nebo špatným držením celého těla. Syndrom může vést až ke vzniku tinnitu – rozostřenému vidění a pískání v uších. Prevencí je především správné držení těla, a to nejen při práci.

Bolest v kříži

Bolesti v kříži a hýždí jsou nejčastěji způsobené sedem s nevhodnou pozicí nohou (jedna noha na židli, noha přes nohu, atd.) nebo kontaktem sedacích kostí s příliš tvrdou židlí. Při sezení v takové poloze po delší dobu dochází k blokádě sakroiliakálního skloubení nebo přiškrcení sedacího nervu. Základem v prevenci je pořízení kvalitní kancelářské židle a seznámení se se zásadami, jak sedět u počítače zdravě.

Bolest bederní páteře

K bolestem bederní páteře nejčastěji dochází z důvodu statického držení páteře v nevhodné pozici – v předklonu. Bolest je způsobena buď strukturálním postižením páteře, nebo dysfunkcí svalů hlubokého stabilizačního systému. Pro co nejmenší zatížení těchto oblastí je nutné při sezení opírat bedra o bederní opěrku v pozici mírného prohnutí dopředu.

Žilní trombóza

Při dlouhodobém sezení se zvyšuje riziko hluboké žilní trombózy až o 93 %. Hromaděním krve v nohách vznikají křečové žíly, oteklé kotníky a v nejhorším případě i velmi nebezpečné krevní sraženiny.

Střídání práce vsedě a vestoje

Kromě dodržování všech pravidel ergonomického pracoviště a pravidelného cvičení, je výborným prostředkem, jak eliminovat zdravotní rizika z dlouhodobého sezení, polohovací stůl. Na první pohled je nerozeznatelný od klasických kancelářských stolů. Díky mechanismu s elektrickým motorem je možné polohovat výšku pracovní desky od 58 do 123 cm a snadno tak střídat pozice při práci. Prací vestoje posilujete svaly hlubokého stabilizačního systému a bojujete s nadváhou. Již 30 minut práce vestoje denně dokáže ulevit od typických kancelářských neduhů.

]]>
Syndrom dráždivého tračníku – co o něm vlastně víme? https://www.zdraviasport.cz/2021/nemoci/syndrom-drazdiveho-tracniku-co-o-nem-vlastne-vime.html Wed, 16 Jun 2021 09:35:40 +0000 https://www.zdraviasport.cz/?p=5434
Young woman standing and the stairs of the underpass, holding her stomach.

Syndrom dráždivého tračníku (IBS) je porucha zažívacího systému, spojená s řadou příznaků.

Opakující se bolesti břicha, obecný pocit nepohodlí, zvláště v oblasti střev, změny vyprazdňování s častým nadýmáním nebo třeba nevolnost – to nezní příliš zábavně, že? IBS přitom v Česku trpí odhadem 1 až 1,5 miliónů lidí!

Velmi nepříjemnou vlastností IBS je, že během několika měsíců příznaky této poruchy mizí, poté se zase vracejí a časem se mohou dále zhoršovat – to především v případě pokud vaše střeva nejsou zrovna v té nejlepší kondici. Většinu lidí napadne otázka: „Bolí mě jen břicho, protože třeba nejím zrovna nejzdravěji nebo je to snad opravdu syndrom dráždivého tračníku?“. Odpověď není jednoduchá, ale jak řekla Nancy J. Norton, zakladatelka výzkumné, neziskové organizace pro funkční gastrointestinální poruchy (IFFGD):  „Téměř každý zažije občasný záchvat křečí s bolestmi břicha a průjmem nebo zácpou. Pokud jsou však tyto příznaky chronické nebo opakující se nebo když přerušují každodenní činnosti, mohou signalizovat IBS.“

Odborná společnost má samozřejmě k dispozici i vědecky podložená kritéria pro určení dané nemoci. Vydává je Římská nadace, jsou označeny římskými číslicemi – každá klasifikace obsahuje přesné definice, které pak pomáhají lékařům stanovit správnou diagnózu. Např. IBS se po poslední modifikaci, učiněné v roce 2016, přesunulo do klasifikace IV. stupně.

Pojďme se tedy podívat na typické příznaky tohoto syndromu:

  • přerušovaná bolest břicha doprovázená průjmem, zácpou nebo střídavými epizodami obou
  • nadýmání
  • střídají se období remise s nečekanými návraty symptomů
  • naléhavost tedy potřeba používat toaletu ve spěchu
  • kručení v břiše i tehdy, když nemáte hlad
  • přítomnost hlenu (bílá nebo žlutá tekutina) ve stolici
  • pocit neúplně procházející stolice.

Jak vypadají běžné příznaky IBS již tedy víme, ale jak vůbec dojde k tomu, že se u nás tato nepříjemná porucha zažívacího traktu objeví? Zdá se, že změněné vzorce motility – stahů střev a také zvýšená citlivost střev jsou způsobeny narušením komunikace na ose mozek-střevo. Tato obousměrná interakce je důležitá pro udržení normální funkce střev. Ty rovněž reagují na jakékoli potenciální poruchy nebo stresory, což vede právě ke zmiňovaným změnám pohyblivosti a citlivosti ve střevě.

Lidská střeva jsou úchvatným orgánem, bohužel stále se spoustou nezodpovězených neznámých a tak ani lékaři či vědci nemají stále jednoznačnou odpověď na to, proč někteří jedinci začnou IBS trpět. Předpokládá se ovšem, že za projevem syndromu dráždivého tračníku stojí nejpravděpodobněji následující faktory:

  • Genetická predispozice (např. rodinná historie IBS) k rozvoji IBS
  • Střevní infekce, která proběhla před nástupem příznaků a způsobila nerovnováhu ve střevním mikrobiomu
  • Dlouhodobý stres či chronické stresové životní události nebo jiné psychosociální faktory

Přesto, že IBS celosvětově postihuje 10 až 20% populace, zůstává valná většina nediagnostikovaná. To znamená, že milióny lidí se buď stydí s kýmkoliv, včetně svého lékaře, o svých střevních problémech mluvit nebo jen tiše doufají, že se ty zlé stavy těžkého nepohodlí už znovu nevrátí. Lidé prožívající IBS mají často pocit, že jim není pomoci a tak žádnou ani nehledají. Lékaři přitom nehodnotí pouze konzistenci stolice, ale i zmiňovanou bolest a váš prožívaný diskomfort. Je-li tedy váš běžný denní rozvrh často ovládán některými ze střevních obtíží popsaných výše, nenechávejte si to pro sebe.

O IBS se konečně mluví více než např. před 30-ti lety a tak existuje nejen spousta tipů jak se třeba správně stravovat, aby se příznaky zmírnili, ale i výzkumů, detailně studujících syndrom dráždivého tračníku. Např. od roku 2018 probíhá v celkem 27 nemocnicích ve Velké Británii jedna z nejnovějších studií, iniciovaná českým výrobcem známého adsorbčního gelu Enterosgel. Právě tento zdravotní prostředek, schválený k symptomatické terapii IBS, je v hlavní roli prováděné studie. Ta má za cíl potvrdit jeho bezpečnost a efektivitu, při pomoci s velmi nepříjemným příznakem IBS a sice akutním průjmem.

Tento gel šetrně odstraňuje ze střeva škodlivé látky a to tak, že je fyzicky váže na svůj povrch a přirozenou cestou je pak při vyprazdňování odvádí z těla ven. Tím snižuje jak trvání průjmu tak četnost toho, kolikrát musíte toaletu vyhledat.

Víme už tedy zhruba proč se může u nás IBS vyskytnout, víme i to jak vypadají příznaky i že existují studie a běžně dostupné zdravotní prostředky jež nám mohou výrazně pomoci tak, aby se náš život vrátil do normálních kolejí. Rozhodně však nikdy nepodceňujme pomoc odborníků jakými jsou praktičtí lékaři či přímo gastroenterologové. Diagnostikovat správně syndrom dráždivého tračníku vyžaduje čas – je proto nutno nebát se konzultace s lékařem. Ten provede potřebné testy, aby tak vyloučil vážnější onemocnění trávicího traktu a mohl se soustředit na správnou diagnózu i zvolení dalšího postupu nejvhodnějšího právě pro vás.

Pamatujte si, že se nemáte za co stydět – střeva, jejich funkčnost a zdravá vnitřní mikroflóra jsou pro vaše tělo životně důležité! A vy si přece zasloužíte cítit se dobře a pohodově ve vlastním těle.

ENTEROSGEL® je zdravotnický prostředek – perorální suspenze k symptomatické léčbě akutních průjmových onemocnění a chronického průjmů asociovaného se syndromem dráždivého střeva (IBS). Před použitím doporučujeme konzultace s vaším lékařem.

]]>
Otrava u psa nebo kočky. Co mám dělat? https://www.zdraviasport.cz/2021/nemoci/otrava-u-psa-nebo-kocky-co-mam-delat-2.html Mon, 14 Jun 2021 09:06:07 +0000 https://www.zdraviasport.cz/?p=5445 I když pečlivě dodržujete režim krmení, trávíte dny a noci u veterináře a následně hodiny v chovatelských potřebách, abyste se nechali poradit, co vašemu mazlíčkovi prospěje a co ne, může se stát, že jednou dojde k nepříjemné situaci nebo-li otravě.

Čím dřív se vám povede zjistit, že je něco špatně, tím samozřejmě líp.

Základní příznaky otravy se u různých zvířat mohou velmi lišit, hodně záleží taky na konkrétní látce, která se do organismu dostala.

Co může otravu způsobit?

Otravy psů nejčastěji můžou způsobit rodenticidy (jedy na hlodavce, ty uškodí i kočkám), metaldehyd (jed na slimáky) a fridex. Ohrozit kočíčí zdraví můžou přípravky proti parazitům, a to v případě, že majitel omylem dá zvířeti přípravek, původně určený pro psy. Další nebezpečí představují zkažené potraviny a voda, v létě – voda v rybnících a tůních, kde se psi rádi koupou. V bytě je rizikovou zónou především kuchyně s ledničkou (možná netušíte, jak zlé může být pejskovi třeba po avokádu nebo čokoládě?) a všechna místa, kde se uschovávají potraviny, čistící prostředky a jiné chemikálie.

Jak otravu poznáme?

Ať už u pejska nebo kočky, většinou dojde k rychlému zhoršení zdravotního stavu.

Zkontrolujte, zda váš nezbeda má aspoň jeden z těchto příznaků:

  • Zvracení
  • Slabost
  • Apatie
  • Nechuť k jídlu
  • Krev ve stolici
  • Krvácení z tělních otvorů
  • Křeče
  • Bolestivé reakce
  • Slabost svalů
  • Neschopnost pohybu
  • Změna velikosti zorničky

Některé z daných jevů můžou svědčit nejen o otravě, ale i o řádě dalších nemocí, takže v každém případě byste se měli obrátit na vašeho veterináře. Ovšem ještě před tím, než vytočíte číslo a nahlásíte akutní situaci, můžete poskytnout vašemu mazlíčkovi rychlou a účinnou pomoc v podobě přípravku EnteroZOO.

Pomůže EnteroZOO? Ano!  

EnteroZOO je jemný gel bez chuti a zápachu, což umožňuje rychlou aplikaci – nepotřebujete něco vymýšlet, abyste to do mazlíčka konečně dostali. Přípravek se může zamíchat do krmiva nebo být podán s oblíbeným pamlskem. Pokud ale zvíře jídlo odmítá, což je v případě otravy dost pravděpodobné, stačí rozředit EnteroZOO ve vodě nebo rovnou podat stříkačkou do tlamy.

I když nedojde k okamžitému zlepšení celkového stavu hned po aplikaci gelu – pamatujme si, že hodně záleží na tom, co přesně a v jakém množství váš mazlíček spotřeboval – musíte vědět, že přípravek už začal fungovat. EnteroZOO je adsorbent tvořený organickým minerálem a čistou vodou. Jeho „chytrá“ činnost spočívá v tom, že jeho křemičité částečky dokážou „rozeznat“ v těle ty škodlivé, navázat je na sebe a odvést z těla co nejrychleji ven. Prospěšné látky přitom v organismu zůstávají, samotný přípravek se ale do těla nevstřebává.

Jelikož EnteroZOO nelze předávkovat, v případě otravy podejte zvířeti rovnou dvojnásobnou dávku, načež se pokuste vyvolat zvracení – urychlíte tím proces očištění organismu. Pak podání gelu zopakujte a pokračujte návštěvou veterinárního lékaře.

]]>
Trápí vás kyčle? Řešením může být totální endoprotéza https://www.zdraviasport.cz/2020/nemoci/trapi-vas-kycle-resenim-muze-byt-totalni-endoproteza.html Wed, 20 May 2020 09:16:07 +0000 https://www.zdraviasport.cz/?p=5131

Kyčelní klouby patří k největším a také nejvíce namáhaným částem lidského těla. Zároveň jsou nesmírně důležité. Pakliže nejsou dostatečně funkční, omezují vás při chůzi, běhu a dalších pohybech. Co se dá dělat se špatnými kyčelními klouby? Řešení spočívá v lékařském zákroku, tedy takzvané totální endoprotéze.

Kdy se totální endoprotéza využívá?

Totální endoprotéza kyčle je poměrně zásadním zákrokem. Dochází při něm k implantování náhražky, která zajistí, že spoj mezi pánví a stehenní kostí bude opět plně funkční. Zdaleka nejčastěji se problém týká starších lidí, u nichž se aplikuje hlavně takzvaná cementovaná endoprotéza kyčelního kloubu.

S potížemi se ale mnohdy setkávají i mladší lidé, kupříkladu profesionální sportovci, u nichž logicky dochází ke značnému namáhání (nejen) kloubů, tím pádem i jejich rychlejšímu opotřebování. V neposlední řadě je pak totální endoprotéza kyčelního kloubu prováděná u lidí, kteří prodělali vážný zdravotní úraz v dotyčné oblasti. Bez operace by takoví lidé už možná nikdy nemohli chodit. Samotný zákrok je sice náročný, ale poměrně bezpečný. Výsledky jsou v moderní medicíně velmi působivé.

U totální endoprotézy kyčle se kromě cementování provádí také necementovaná varianta. Je vhodnější spíše pro mladší lidi, neboť tím, že se neaplikuje kostní cement, musí být samotné kosti dosti vitální, aby byla endoprotéza náležitě účinná a funkční. Někdy se lékaři uchylují ještě k jinému způsobu, jímž je hybridní endoprotéza, kdy je kostní cement použitý jen v jedné fázi operace.

Výrobce endoprotéz kyčelních kloubů v ČR

Důležitá je kvalita endoprotéz. V současnosti patří k předním výrobcům v České republice společnost Beznoska, s.r.o. Firma s dlouholetou tradicí spolu s lékaři ročně pomáhá stovkám lidí zlepšit jejich život tím, že jim umožní díky totální endoprotéze kyčelního kloubu získat zpět pohyblivost.

]]>
Příčinou ucpaného nosu nemusí být jen rýma https://www.zdraviasport.cz/2020/nemoci/pricinou-ucpaneho-nosu-nemusi-byt-jen-ryma.html Mon, 03 Feb 2020 14:43:37 +0000 https://www.zdraviasport.cz/?p=5024
Rýma může být nejen důsledkem nachlazení.
Rýma může být nejen důsledkem nachlazení.

Ucpaný nos většina z nás považuje za nejčastější příznak rýmy a nachlazení. Nachlazení však nemusí být jediným důvodem. Na vině dlouhodobě ucpaného nosu mohou být alergie, polypy, strupy, ale i zvětšené mandle. Zjistěte o těchto příčinách a jejich řešeních více.

Ztížené dýchání kvůli rýmě

Zejména v chladných měsících je nejčastější příčinou ucpaného nosu rýma a nachlazení. Nos se ucpe kvůli otoku nosní sliznice, který způsobuje lokálně probíhající zánět. Nejčastější možností, jak ucpaný nos uvolnit, je používání kapek a sprejů do nosu.

Odborníci upozorňují na fakt, že by se kapky neměly používat delší dobu. Optimální délka se pohybuje mezi 5 až 7 dny. Dlouhodobější používání by mohlo vést k závislosti na kapkách, při jejichž vysazení by pak paradoxně k ucpání nosu docházelo pravidelně. Sliznice nosu totiž zduří za kratší dobu, což uživatele vede k častějšímu používání kapek. Jen jejich aplikace mu totiž přinese úlevu. Výjimkou jsou mořské vody, které se pro péči o nos mohou používat každodenně.

Solné roztoky se pro výplach nosu doporučují i preventivně, například po pobytu v rizikovém prostředí. Solné přípravky vašemu nosu pomáhají hned v několika ohledech:

  • odstraní suché kousky hlenu, alergeny i původce infekčních onemocnění a zlepší průchodnost dýchacích cest,
  • zvlhčí oschlé sliznice, což vede k lepšímu komfortu při dýchání,
  • uvolňuje tzv. zadní rýmu (zánět vedlejších nosních dutin),
  • povzbuzují činnost řasinek, které jsou první obrannou linií proti bakteriálním infekcím.

Jak na rýmou ucpaný nos: přírodní medikamenty mohou používat těhotné ženy i kojící matky

Nejlepším lékem na rýmu je se tzv. vyležet. Důležitý je především odpočinek a klidový režim. Tělo získá dostatek energie na to, aby mohlo s rýmou bojovat, vy mu můžete pomoci tak, že zvýšíte příjem vitamínů, především vitamínů D a C. Vyzkoušejte také tinkturu z pupenů lichořeřišnice.

Použít můžete nosní kapky na přírodní bázi Sinulan. Ucpaný nos uvolňují již do 15 minut, eliminují viry a bakterie a díky odstranění nepříjemného tlaku snižují bolest dutin.

Nachlazení a chřipka jsou onemocnění, která se běžné léčí kapkami do nosu nebo přípravky určenými pro zmírnění obtíží. V době těhotenství se však řada účinných látek v těchto lécích nedoporučuje používat. To ale neznamená, že žena nemůže být účinně léčena. Léky se u nastávajících maminek volí s ohledem na probíhající těhotenství. Zcela nejlepší je klid na lůžku, přísun vitamínů a hydratace. Nastávající maminky mohou při rýmě sáhnout po mořské vodě nebo přírodních produktech s výtažky z bylin.

Sinulan kapky do nosu obsahují esenciální oleje z máty peprné, eukalyptu blahovičníku kulatoplodého a tymiánu borneol, nazývaného také tymián bílý, takže je ideální volbou pro těhotné. Přípravek má formu spreje, který se stlačením aplikuje do nosu. Do každé nosní dírky byste měli provést 2 až 3 střiky a to 2krát až 3krát denně, případně častěji, je-li to nutné. Sprej je vhodný pro děti od 12 let a těhotné i kojící ženy.

Sinulan, na rozdíl od jiných kapek do nosu, je možné díky přírodním extraktům používat bez rizika i delší dobu.

Běžné kapky do nosu se mohou používat jen 5 až 7 dní, ale přírodní bez rizika i déle.

 

Babské rady na ucpaný nos

Kromě přípravků z lékárny můžete vyzkoušet i několik receptů, které jsou ověřeny generacemi.

  • Kuřecí či slepičí vývar – čím silnější je, tím lepších účinků dosahuje. Vývar má posilující účinky a stoupající pára uvolní ucpané dutiny.
  • Inhalování – parní lázeň se solí, bylinkami či jednou kapkou bylinkového esenciálního oleje dokáže uvolnit dutiny, ale také zrelaxovat mysl.
  • Eukalyptový olej – nejlepších účinků dosáhnete, pokud jej nakapete do aromalampy nebo teplé koupele.
  • Křen – proti rýmě dobře funguje v kombinaci se dvěma lžičkami medu, užívá se 3krát denně po jedné lžičce.
  • Lichořeřišnicová tinktura – používá se jako jediné přírodní antibiotikum proti stafylokokům a streptokokům.
  • Další rady si můžete přečíst zde.

Další důvody ucpaného nosu

Důvodem ucpaného nosu mohou být i jiné příčiny, které se léčí buď operativně, nebo vhodnými medikamenty.

Vychlípená sliznice neboli polypy

Polypy jsou vychlípenou sliznicí, která zasahuje do vedlejších nosních dutin i dutiny nosní a vypadá jako miniaturní hrozen vína. Ke zhoršenému dýchání dochází kvůli ucpání nosních průduchů. Polypy jsou většinou neškodné, ale komplikace jimi způsobené mohou být nepříjemné. Dojít může například k zánětu středního ucha nebo k bolestivým zánětům vedlejších cest dýchacích. S polypy je dobré zajít k lékaři, který vám doporučí dodržování určitého pitného režimu nebo vám předepíše sprej na bázi kortikoidů. V případě chronických obtíží se polypy odstraňují chirurgicky.

Ucpaný nos kvůli alergii

Alergická rýma, která se označuje také zkratkou AR, je zánětlivé onemocnění nosní sliznice. Mezi hlavní příznaky patří výtok a svědění v nose, ucpaný nos, kýchání, svědění a slzení v očích nebo svědění v krku. Při dlouhodobě ucpaném nosu je vhodné si zajít za odborníkem z ORL, který vás při podezření na alergii pošle na alergologii. Hlavním spouštěčem alergické rýmy je alergen, který je obsažen ve vzduchu, který dýcháte. Alergen začne dráždit imunitní buňky v nosní sliznici, které následně začnou produkovat histaminy způsobující nepříjemné pocity v nose. Může se jednat o alergeny se sezónním nebo celoročním výskytem.

Příznaky se zmírňují antihistaminiky.

Zvětšená mandle

Problémy s pocitem ucpaného nosu mohou mít i lidé se zvětšenou mandlí. Zpravidla se objevuje u dětí předškolního věku. Zvětšená nosní mandle není nebezpečná, ale pokud kvůli ní dochází k opakovaným zánětům ucha, průdušek a nosních dutin, je potřeba vyhledat lékaře.

Lékaři jako prevenci při zvětšené mandli doporučují dostatečný přísun vitamínů (zejména C), otužování, pohyb na čerstvém vzduchu a oblékání přiměřené počasí. Trhání mandlí není v současné době tak běžné jako dříve. Pokud k němu dojde, provádí se metodou adenotomie, tedy endoskopicky a v celkové narkóze.

Strupy v nose

Kromě rýmy vás mohou potrápit i nepříjemné strupy. Příčin vzniku strupů v nosní dutině může být hned několik:

  • Reakce na podráždění – zpravidla je na vině rýma a časté smrkání, kvůli kterým dochází k odření nosní sliznice. Příčinou však může být i pobyt v klimatizované či přetopené místnosti.
  • Suchá rýma – je důsledkem suchého a přetopeného prostředí. Nosní sliznice vysychá, drobné žilky v ní praskají a dochází ke krvácení.
  • Herpetická infekce – známá pod názvem pásový opar, při kterém zánět sahá až do hloubky sliznice.
  • Impetigo – nakažlivá kožní infekce způsobující puchýřovitou vyrážku na těle, ale také na nosní sliznici.

Pokud se stroupky objevují bez zjevné příčiny, je nejlepší prevencí navštívit svého lékaře.

 

]]>
Kašlete, až vás bolí břišní svaly? Ulevte si https://www.zdraviasport.cz/2018/nemoci/kaslete-az-vas-boli-brisni-svaly-ulevte-si.html Tue, 25 Sep 2018 15:13:01 +0000 https://www.zdraviasport.cz/?p=4676

 

S kašlem to je zrádné. Může být projevem banálního nachlazení, ale i vážné choroby. Pokud každopádně dlouhou dobu neustává, vydejte se k lékaři.

Kašel je symptom, kterým o sobě nechává znát většina chorob horních cest dýchacích. Spolu s rýmou, teplotou a bolestmi hlavy. Na pozoru se ovšem mějte, pokud se k němu přidá vysoká horečka, začne se vám obtížně dýchat či se přidá sýpání. Varovným signálem nejvyššího stupně pak je vykašlávání krve. V tom případě neváhejte a co nejdříve si to zamiřte do ordinace praktického lékaře.

Kašel naším ochráncem

Kašel je ve své podstatě obranným reflexem, doslova obranná reflexní akce organismu, jejímž úkolem je chránit naše dýchací cesty. Odstraňováním hlenu je udržuje průchozí. Jinak by nám v tom nejhorším možném scénáři mohlo hrozit udušení.

Samoléčba, nebo návštěva lékaře?

K nasazení vhodné léčby, jež je zárukou, že kašel odejde stejně rychle, jako přišel, je úspěšné stanovení příčiny kašle. Sázkou na jistotu samozřejmě je návštěva lékaře, který stanoví správnou diagnózu, ať již poslechem, či pohledem do hrtanu.

Kašel vlhký či suchý?

V případě domácího léčení, které obzvláště na počátku onemocnění volí velká část populace, se musíte naučit svůj kašel rozeznat sami. A následně se se svým zjištěním obrátit na lékárníka, jež vám doporučí vhodný prostředek. Jemu pak budete muset odpovědět na otázku, sužuje-li váš kašel vlhký či suchý. Rozeznáte je od sebe poměrně snadno. Pokud bez problémů vykašláváte, je u vás na pořadu dne kašel vlhký. V opačném případě se jedná u kašel suchý.

Léčba suchého kašle

Problémy většinou začínají kašlem suchým, za kterým většinou stojí viry. Na intenzitě suchý kašel nabírá v pozdních odpoledních a večerních hodinách. Bez tišících prostředků se nemocný mnohdy nevyspí a ráno je velmi vyčerpaný. V tomto případě je tak na místě podávání léků podporujících tlumení kašlacího reflexu.

Léčba vlhkého kašle

Opačný přístup vyžaduje léčba kašle vlhkého, jejímž cílem je podávání léků podporujících vykašlávání. Velmi účinné se ukazují například přípravky Ambrobene, ať již ve formě sirupu, roztoku či tabletek. Všechny přípravky rychle a účinně rozpouštějí hlen a tím usnadňují vykašlávání, které je v případě léčby vlhkého kašle velmi důležité. Kašel v tomto případě nesmíme tlumit.

Na zklidnění průdušek i pro posílení imunity

Účinnost přípravků Ambrobene však sahá mnohem dál. Účinné látky v nich obsažené zklidňují průdušky, které kašláním dostávají pořádně zabrat, stejně jako posilují imunitu horních cest dýchacích. Důležitá je i jejich schopnost usnadnit průniku antibiotik, které tak mají možnost prakticky okamžitě začít účinkovat. Celková léčba se tím tak rapidně zrychluje.

Sirup, roztok, nebo tabletky?

Jakou formu přípravků Ambrobene zvolit? Nejlepší je poradit s s lékařem či lékárníkem. Malým dětem obecně většinou vyhovuje Ambrobene sirup, větším (od šesti let) už můžete podávat tablety. Ambrobene roztok je vhodný pro inhalace, jak dětí, tak dospělých.

 

]]>
Trávicí potíže postihují ročně až čtvrtinu Čechů https://www.zdraviasport.cz/2017/nemoci/travici-potize-postihuji-rocne-az-ctvrtinu-cechu.html Sun, 25 Jun 2017 09:07:39 +0000 https://www.zdraviasport.cz/?p=4190 Možná se to bude zdát k nevíře, ale každoročně postihnou potíže s trávicím ústrojím až ¼ obyvatel naší země. Podíváme-li se na akutní problémy, tady si můžeme za většinu z nich sami díky nevhodnému způsobu stravování.Nejčastější potíže

Ať už děti, nebo dospělé nejčastěji postihují tyto nepříjemné stavy:

  • Bolest břicha
  • Nadýmání
  • Říhání
  • Pocit plnosti, aniž bychom se přejedli
  • Zvracení nebo pocity na zvracení
  • Nechutenství
  • Průjem či zácpa
  • Pálení žáhy

Co nejčastěji způsobuje zažívací problémy

Většinou trávicí potíže nastávají kvůli nevhodným stravovacím návykům, příjmu vysokého podílu tuků, přejídání se, kořeněným jídlům, alkoholu, užívání léků atd. Když např. špatně nakombinujeme stravu, trávicí systém nestačí vytvářet dostatek enzymů k jejímu správnému natrávení a potrava pak v různých částech trávicího ústrojí začne „dělat paseku“. Příčinou ale může být i přemíra pití silné černé kávy nebo nadměrné sportování či fyzická zátěž.

Špatné trávení má za vinu i stres, poruchy zažívacího traktu postihují překvapivě nejčastěji lidi mezi 20 – 50 lety. Ženy jsou náchylnější než muži.

Kdy si pomoct sami a kdy vyhledat lékaře

Jestliže jde o běžné, akutní, krátkodobé obtíže, pomůže většinou klid, omezení stravy na čaj bez cukru a bílé pečivo z včerejšího dne. Dopřát si můžete i černé uhlí, které je volně prodejné v lékárně, to dopomůže vrátit váš zažívací trakt do normálu. Dobrá je i papája, která podporuje trávení, nebo bílá rýže. K dostání jsou i doplňky stravy, jež pomohou zklidnit rozbouřený žaludek, pomohou správnému trávení, zmírní pálení žáhy, pomohou s nadýmáním nebo pocitem přeplněnosti atd. Když ale obtíže přetrvávají, je důležité vyhledat odborného lékaře, který zajistí, abyste podstoupili vyšetření k odhalení příčiny.

Bolesti břicha a všechny další zažívací obtíže jsou značně nepříjemné, proto je řešte co nejdříve, a především se stravujte tak, aby k nim docházelo co nejméně.

]]>
Šelest a šum v uších, to je onemocnění s názvem tinnitus https://www.zdraviasport.cz/2017/nemoci/selest-sum-usich-onemocneni-nazvem-tinnitus.html Sat, 27 May 2017 14:21:45 +0000 https://www.zdraviasport.cz/?p=4178 Tinnitus je onemocnění, při kterém pacient slyší neustálé šumění, šelest, zvonění, syčení, pískání, dunění a další nepříjemné zvuky bez ohledu na to, jaká je denní doba, nebo co dělá. Co se týče intenzity hlasitosti, může být různá, někdo slyší jen jemný šum, ale u někoho může připomínat nastartovaný automobil, čerpadlo, u kterého by právě stál. Dle studií navíc až 50 % pacientů, kterým bylo onemocnění tinnitus diagnostikováno, má zároveň potíže se sluchovou přecitlivělostí a jinými poruchami sluchu.

Když se vžijeme do nemocných, není divu, že díky neustálému šumu mívají depresi, neurózy nebo poruchy osobnosti, nemohou se soustředit, cítí se neustále rušeni, pod tlakem, v nepohodě… Jestliže si i vy uvědomíte, že vás obtěžuje neustálé slyšení něčeho nepříjemného (pískání, šelest, šum…), je velmi důležité vyhledat co nejdříve odbornou pomoc, než se tinnitus podepíše na vašem duševním či fyzickém zdraví.

Bojujte účinně

Na našem trhu je několik přípravků, které vám pomohou nepříjemné zvuky zmírnit nebo odstranit. V poslední době se k nám dostal např. Acuvite, který si lidé pochvalují. Nejdříve se objevil v Americe a západní Evropě, nyní je k dispozici i u nás. Jeho předností je nejen mírnění zvuků, ale také podpora soustředění a zlepšení paměti. Zlepšení stavu si pochvaluje 97 % uživatelů a první známky zlepšení pozorovali již po dvoutýdenním užívání.

Skládá se z Ginko biloby, extraktu z Pinus Pinaster Ait, konzymu Q10 a oxidu hořečnatého.

Je určen pro všechny, kdo mají šum v uších nebo Tinnitus, ať už je vám 30 nebo 60 let. Užívá se většinou 1 – 2 x za den a v klasickém balení najdete třicet tablet.

Předcházejte změnám nálady, podrážděnosti, neurózám, poruchám soustřední i spánku, jež jsou způsobené nepříjemnými zvuky s různou intenzitou. Stačí vyzkoušet účinný doplněk stravy a žít konečně spokojeným, zdravějším a plnohodnotným životem.

]]>