Anorexie? Štíhlost neznamená vždy malý příjem jídla

0
331

stihlostV dnešní době se řeší hlavně téma a to, jak zhubnout. Ať už v časopisech, televizi nebo internetu najdeme spoustu rad, co dělat, když chceme shodit nějaké kilo. Ale o tom, co mají dělat lidé, kteří nemůžou přibrat, se píše velice ojediněle. Obecně je známo, že přibrat je složitější, než zhubnout.

Při pohledu na velmi štíhlou dívku, většinu lidí napadne, že je štíhlá jen proto, že nic nejí. Často na adresu takto štíhlé dívky podotknou, že je „vychrtlá“ a že by měla něco sníst, protože vypadá jak z koncentráku. Lidé si ale velmi často neuvědomují, že tato štíhlost není dána pouze konzumací jídla, ale i jinými faktory. Dá se říct, že jídlo u velmi štíhlých osob hraje tu nejmenší roli. Ano, samozřejmě existují lidé, kteří jsou štíhlí kvůli tomu, že jí velmi malé množství jídla, ale existuje velké množství těch, kterým i velké množství jídla k vyšší váze nepomůže.

Pokud delší dobu nemůžeme přibrat, je lepší navštívit lékaře a ubezpečit se, že nám přibírání neblokuje nějaká nemoc, jelikož existuje více příčin, proč člověk nemůže přibrat.

  • Dobré/rychlé spalování, díky kterému i při velkému přísunu stravy nejsme schopni přibrat, jelikož naše tělo velmi rychle spaluje všechno přijaté jídlo. Většinou se jedná o dědičnou záležitost.
  • Zvýšená funkce štítné žlázy. Jednoduše řečeno, že čím více štítná žláza produkuje hormonů, tím je náš metabolismus rychlejší.
  • Jiné nemoci, např. celiakie neboli nesnášenlivost lepku.

Jestliže po návštěvě lékaře zjistíme, že jsme naprosto zdraví, ale i přesto nemůžeme přibrat, jedná se nejspíš o štíhlost danou geneticky. V tomto případě nám většinou nezbývá nic jiného, než se s tímto faktem smířit, jelikož pravidelné a vydatné stravování nám nepomůže k tomu, abychom přibrali.

Existuje také řada různých doplňků stravy s obsahem vitamínu B (např. B-komplex, Pangamin), které nám při přibírání mohou aspoň trochu pomoct, ale nebývá to vždy pravidlem. Dále jsou velmi známé Nutridrinky, které podporují přibírání, a řada lidí po nich opravdu přibere. Jelikož jsou ale nákladnější záležitostí, nemůže si je každý dovolit. Další možností pro přibrání pro ženy je antikoncepce, ale opět, ne každá žena po ní opravdu přibere.

Pokud zjistíme, že našemu přibírání brání nějaká nemoc, je potřeba podstoupit léčbu. Poté většinou problém s přibíráním odezní, ale opět, není to pravidlem.

Pojez, vypadáš, jako by ti doma nedali najíst.“

S touto větou se setkávám zcela pravidelně. Od malička jsem štíhlá, jelikož mám štíhlost danou geneticky. Jen pro představu, měřím 165 cm a vážím 46 kg. Věřím, že po přečtení mé váhy si spousta lidí v hlavě řekne, „bože, ta je vychrtlá“. Ale není to pravda. Ano, jsem štíhlá, ale ne vychrtlá! Mám sice velmi štíhlé ruce a nohy, které jsou dány stavbou těla / kostí, ale břicho mám ke své postavě větší, za což jsem ale velmi ráda. Celkově na první pohled působím hodně štíhle, ale když si mě člověk více prohlédne, pozná, že vychrtlá opravdu nejsem

Jím pravidelně i 6x denně, ale je mi to k ničemu, jelikož z ničeho nepřiberu ani deko. Můžu sníst cokoliv, od sladkého nebo mastného, ale na váze se to vůbec neprojeví. Vyzkoušela jsem spoustu vitamínů (od malička jím vitamín B), různé koktejly, antikoncepce, které jsou přímo určeny na přibírání, ale nic mi nepomohlo. Do 18 let jsem přibírala bezproblémově, po 18 roku jsem už nepřibrala ani kilo. Jak už jsem psala, spadám do kategorie, která má tuto štíhlost danou geneticky, proto všechny mé snahy o přibrání jsou marné.

Nesčetněkrát jsem se setkala s lidmi, kteří se na mě dívali skrz prsty, sjížděli si mě pohledem a nakonec mi řekli, že jsem vychrtlá, až hrůza. Tito lidé si ani neuvědomují, jak člověku touto jednou větou ublíží.

Párkrát se mi stalo, že jsem se na člověka, který měl narážku na mou váhu, osočila. Byl velmi překvapený, jelikož vůbec netušil, že by mě to mohlo urazit. Když jsem mu řekla, že mě to urazilo stejně, jako kdyby řekl tlustému, že je tlustý, vysvětlila mu, jak to mám se svou váhou, velmi to dotyčného zarazilo a omluvil se mi. Přesto se mi stalo, že si někdo myslel, že se trefil, jak se říká, do černého, tím že jsem se naštvala a urazila zároveň, protože si za hubenost můžu sama, protože nejím.

Vychrtlé nikdo nechce

Jak už jsem psala výše, všude možně se jen řeší, jak zhubnout, ale to, jak přibrat už je pasé. Většina lidí štíhlé osoby často srovnává s anorektičkami, bulimičkami nebo modelkami. Přitom i velká část modelek je štíhlá od přírody, ale to ostatní nezajímá, podle nich jsou to ty, které prostě nejí.

V poslední době si často také všímám, že v článcích, které se věnují hubnutí, se na štíhlost čím dál více naráží jen proto, aby se ukázalo, jak je lepší být radši při těle. Někdy se dokonce velmi haní ve stylu, že štíhlé dívky se podle průzkumů chlapům nelíbí, není na ně kde šáhnout, jsou jenom samá kost a kůže, drží diety, jen aby byly štíhlejší apod. Viděli jste snad někdy nějaký článek, který by se věnoval přibírání, a byla by v něm haněná obezita? Já bohužel ne. Hanění obezity je celkem tabu, když někdo někomu řekne, jsi tlustý, bývá ostatními okřiknut za nevhodné chování. Naopak štíhlost se haní bez jakékoliv odezvy o nevhodnosti.

Rada na závěr? Kašlete na to, co vám lidé říkají, ať si říkají, co chtějí. A když vám někdo řekne, ty jsi vychrtlá? Jen se v duchu usmějte a řekněte si, že vám tento člověk za to nestojí. Co vy víte, možná vám ve skrytu duše i závidí. Buďte rádi za to, že jste zdraví! Krása není o tom, jak vypadáme, ale jací jsme uvnitř!