11 28 2020

Ve zdravém těle zdravý duch

Ve zdravém těle zdravý duch

Už starověcí Řekové věřili, že když bude zdravý duch, tělo samo churavět nebude. Člověk žijící podle filozofie kalokaghatia (soulad, harmonie duše a těla), antického učení o kráse a dobrotě obou prvků živých organismů, se má dožít déle než neurotický notorik.

Co je na tom pravdy?

Autor obrázku: craftivist collective

Je obecně známý fakt, že pro rychlejší vyléčení nejrůznějších viróz pomáhá klid na lůžku a nerozčilovat se, aby se celé tělo mohlo plně soustředit na boj s nemocí. Studie ovšem ukazují, že čím větší duševní klid, tím méně nemocí – pokud ovšem žijeme zdravě, máme pohyb, nekouříme a jíme střídmě.

A je to logické, protože při pocitu štěstí nebo radosti se v mozku uvolňují endorfiny a celé tělo pracuje efektivněji, tím pádem i obranný systém pracuje na plné obrátky. Když jsme naopak v depresi, smutek a apatie se přenáší i na organismus, a jak tělu, tak mysli, trvají i ty nejtriviálnější úkony nebo myšlenky mnohem déle, než  normálně.

Odborníci také radí, abyste se pořád vzdělávali. Člověk se celý život učí a neměl by nechat svého ducha zahálet, je to totiž nezdravé. Díky čtení a luštění křížovek se mozek pořád cvičí a pak se vyhnete nemocím, které způsobují degeneraci mozkových buněk.

Smutek obecně může způsobit nemoc. Během depresivních listopadů a únorů je nemocných daleko více než v jiných měsících. Deprese oslabuje tělo tak, že může být napadeno chřipkou, větší rýmou, často se objevují hemeroidy. Bolesti hlavy a migrény jsou také velmi známé důsledky špatné nálady.

Autor obrázku: U.S. Department of Agriculture

Proti špatné náladě působí ovoce, a to hlavně jahody, pomeranče a banány. Díky vitaminům a minerálům, které obsahují, se váš organismus probudí do nového dne s mnohem lepší ‚náladou‘. Ještě lepší je samozřejmě čokoláda. Ale když si hlídáte štíhlou linii, doporučuji spáše hořkou s vyšším obsahem kakaa.